Wiele szkół z naszego regionu w ciekawy, oryginalny sposób czciło setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z pewnością uroczystości te zasługują na dostrzeżenie i zaprezentowanie szerszej publiczności.
Przestrzenią do prezentacji obchodów przygotowanych w trzech suwalskich liceach była konferencja „Drogi do Wolności”, zorganizowana 14 grudnia 2018 r. przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach i VII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Suwałkach przy współpracy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach.
Odbywającą się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej konferencję rozpoczęła pani Lidia Kłoczko – dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach, witając przybyłych gości: przedstawicieli instytucji współpracujących z oświatą oraz uczniów i nauczycieli suwalskich szkół ponadpodstawowych.
Wykład inauguracyjny wygłosił pan dr Jarosław Schabieński, Naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. W sposób atrakcyjny zarówno dla młodzieży, jak i nauczycieli przedstawił „Dążenie do Niepodległości w sztuce”, uwzględniając interesujące wątki lokalne.
Szkolne prezentacje uroczystości przygotowanych na stulecie Niepodległej rozpoczęło II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Zygmunta Podhorskiego w Suwałkach. Uczniowie trzech klas przedstawili minispektakle towarzyszące piosenkom przygotowanym na szkolny konkurs „Muzyczne Dekady”. Jak mówili młodzi artyści, „muzyczna podróż przez sto lat polskiej muzyki stała się jednym z elementów oddania hołdu wszystkim pokoleniom Polaków, którzy żyli i budowali naszą Ojczyznę po odzyskaniu przez nią niepodległości. Była to równocześnie […] inspirująca lekcja historii”. Słuchając piosenek z lat czterdziestych XX wieku („Mała błękitna chusteczka” – klasa III A) , lat sześćdziesiątych („Gdy mi ciebie zabraknie” – klasa III C) oraz piosenek filmowych z lat trzydziestych (klasa I C) widzowie poczuli klimat tamtych lat oraz przypomnieli sobie panujące wówczas trendy w modzie i wystroju wnętrz.
Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach, przygotowując się do obchodów stulecia Niepodległości realizowali m.in. projekt „Bohaterowie Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Podczas naszej konferencji założenia i przebieg projektu przedstawiła jego opiekunka, nauczycielka historii pani Elżbieta Zienda-Żywiczyńska, a uczniowie zaprezentowali efekty swoich poszukiwań dotyczących Bohaterów Niepodległej i suwalskich miejsc ich upamiętnienia: pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, usytuowanego na terenie koszar wojskowych przy ul. Wojska Polskiego oraz pomnika wraz z przyległą kwaterą żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, znajdujących się na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Bakałarzewskiej.
Różnorodne drogi do Wolności przypomniała widzom młodzież VII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Suwałkach, prezentując spektakl „Wiara”, zrealizowany na podstawie scenariusza pani Urszuli Tomaszewskiej, który zdobył I miejsce w ogłoszonym przez CEN w Suwałkach Wojewódzkim Konkursie Metodycznym „Rok Niepodległości”. Tytuł przedstawienia zaczerpnięty został z wiersza Leszka Aleksandra Moczulskiego, pochodzącego z Suwałk, zmarłego przed rokiem poety, a podkreśla dramat Polaków zmagających się ze zniewoleniem zarówno przed, jak i po roku 1918. Przewijały się na scenie ważne postacie i teksty kultury, począwszy od romantyzmu po czasy współczesne, pozwalające widzom jeszcze raz uświadomić sobie, jak wielką cenę zapłacili nasi Pradziadowie, Dziadowie i Ojcowie za Wolność, którą dziś się cieszymy. Piękne, sugestywnie wygłoszone i wyśpiewane teksty dostarczyły widowni wielu wzruszeń.
Serdecznie dziękujemy Dyrektorom szkół: Panu Romualdowi Borkowskiemu, Pani Alicji Węsierskiej-Kwiecień oraz Panu Marcinowi Orzechowskiemu za umożliwienie prezentacji uczniowskich podczas konferencji. Podziękowania składamy również Nauczycielom, którzy wraz z młodzieżą przygotowali pokazy: Panu wicedyrektorowi Zbigniewowi Pawłowskiemu, Paniom Marii Pawłowskiej i Marii Pietrewicz oraz Panu Michałowi Kiełbusowi z II LO, Pani Elżbiecie Ziendzie-Żywiczyńskiej z III LO oraz Pani Urszuli Tomaszewskiej z VII LO w Suwałkach.
Konferencja nie mogłaby się odbyć bez udziału Uczniów. Serdecznie dziękujemy za ich zaangażowanie i bardzo ciekawe pokazy uroczystości prezentujących polskie „Drogi do Wolności”.