Twoje dane Twoja sprawa – odpowiedzialne i bezpieczne funkcjonowanie we współczesnym świecie

Twoje dane Twoja sprawa – odpowiedzialne i bezpieczne funkcjonowanie we współczesnym świecie

Od kilku lat w przestrzeni publicznej bardzo często pojawiał się temat ochrony danych osobowych. 25 maja minął rok od obowiązku wprowadzenia ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) na terenie Unii Europejskiej. Są osoby, które spotkały się z tą tematyką po raz pierwszy, jest jednak sporo takich, które prawidłowo reagują na próby wyłudzenia informacji. Wiedzą, jakie informacje są danymi osobowymi i jak je chronić.
Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach, jako jedna z czterech placówek doskonalenia nauczycieli w Polsce, już drugi rok uczestniczy w Programie edukacyjnym Urzędu Ochrony Danych Osobowych „Twoje dane – twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”. W ciągu tych lat przeprowadziliśmy 17 lekcji otwartych, w których uczestniczyło 630 uczniów. W konferencjach, seminariach i lekcjach otwartych wzięło udział ponad 140 nauczycieli, którzy w ramach programu mogli korzystać z przygotowanych scenariuszy i materiałów do prowadzenia lekcji.
Urząd Ochrony Danych Osobowych realizuje szereg inicjatyw skierowanych do sektora oświaty. Jedną z nich jest prowadzenie webinariów związanych z tematyką interesującą nauczycieli i kierownictwo szkół. Relację z ostatniego pt. „RODO w szkolnej ławce – czyli o co najczęściej pytają dyrektorzy, rodzice i nauczyciele” można przeczytać na stronie internetowej https://uodo.gov.pl/pl/213/994.
Inne materiały zamieszczone na stronie urzędu a wyjaśniające istotne kwestie związane z wdrożeniem RODO w sektorze oświaty:
1. Poradnik „Ochrona danych osobowych w szkołach i placówkach oświatowych. Poradnik RODO” – dostępny w formacie pdf pod adresem https://www.uodo.gov.pl/pl/383/479
2. Materiał filmowy „Monitoring wizyjny w szkole – aspekty prawne i techniczne” – nagranie z webinarium dostępne pod adresem: https://www.uodo.gov.pl/pl/213/728
3. Materiał filmowy „Obowiązek informacyjny w szkole” – nagranie z webinarium dostępne pod adresem: https://uodo.gov.pl/pl/213/930
4. Materiał filmowy „Szkoła uczy (się) chronić dane” dostępny pod adresem: https://www.uodo.gov.pl/pl/384/742
Nauczycieli zainteresowanych otrzymaniem scenariuszy i materiałów do prowadzenia lekcji z zakresu ochrony danych osobowych lub przeprowadzeniem przez konsultanta z Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach lekcji w szkole, prosimy o kontakt mailowy na adres andrzej.staszczyk@cen.suwalki.pl.