Jak nie czytam, jak czytam – IV edycja najpopularniejszej akcji czytelniczej w Polsce

Jak nie czytam, jak czytam – IV edycja najpopularniejszej akcji czytelniczej w Polsce

Zachęcamy szkoły do udziału w IV edycji najpopularniejszej akcji czytelniczej w Polsce – Jak nie czytam, jak czytam.
Co roku bierze w niej udział ponad 400 000 uczniów z ponad 2 000 szkół i bibliotek. Siła akcji wynika z jej prostoty. Polega na wspólnym czytaniu książek w całej Polsce w jednym czasie – 7 czerwca o 10.00.
Czytaniu mogą towarzyszyć dodatkowe atrakcje, których propozycje znajdują się na stronie czytamy.org.
Cele:
Organizatorzy  chcą dać uczniom okazję do poczytania w gronie koleżanek i kolegów, w miłych okolicznościach, bez dorabiania wielkiej filozofii. Głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek.
Przy okazji pobijany jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie.
Jednocześnie uczestnicy akcji udowadniają, że młodzież czyta więcej, niż dorośli, oraz że czytelnictwo należy promować przede wszystkim wśród ludzi młodych.
Młodzież się przekonuje, że czytanie książek to powód do dumy, a nie relikt przeszłości. W ciągu trzech edycji dzień akcji stał się w szkołach prawdziwym świętem książki.
Organizator:
Organizatorem akcji jest miesięcznik Biblioteka w Szkole wraz z ponad 2 tysiącami bibliotek i szkół. Akcja jest bezpłatna, nie przynosi nikomu dochodu i nie ma żadnych politycznych powiązań.
Co zrobić, by wziąć udział?
Organizatorzy nie wymagają zgłoszeń, choć warto zapisać się na mapkę uczestników, by otrzymać kolejne informacje. 7 czerwca wystarczy wypełnić krótkie sprawozdanie na stronie.
Materiały
Szersza zapowiedź i plakat akcji znajdują się w Bibliotece w Szkole nr 4/2019.
Informacje dla organizatorów – czytamy.org