English Teaching Market – coroczny ogólnopolski zjazd anglistów z terenów wiejskich i małych miast odbył się po raz osiemnasty.
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, organizatorzy wrócili do spotkań, zaraz na początku wakacji, na żywo w gronie ponad 300 nauczycieli.
Trudno sobie wymarzyć lepsze miejsce na rozpoczęcie wakacji. Stare Jabłonki to mała, ale urokliwie położona wśród lasów nad jeziorem Szeląg Mały, miejscowość niedaleko Ostródy i Olsztyna. Konferencja trzydniowa pozwala na naukę i wypoczynek równocześnie, a przede wszystkim służy wymianie myśli i doświadczeń. Równie dużo co od wykładowców, dowiadujemy się od innych nauczycieli praktyków.
W tym roku English Teaching Market był dla mnie wyjątkowy, bo poza udziałem w szkoleniach, zadebiutowałam też jako wykładowca. Prowadziłam warsztat dotyczący programu Nearpod, do którego starałam się zachęcić grupę 25 nauczycieli. Moim zdaniem ten program ma wiele do zaoferowania właśnie anglistom, bo można w bibliotece Nearpoda znaleźć wiele gotowych lekcji, filmów i aktywności angielskojęzycznych. Zaproponowałam nauczycielom zabawę detektywistyczną o tematyce ekologicznej „Jak być Eco-friendly z Nearpodem”, w której zademonstrowałam wiele możliwości programu: zastosowanie filmu z pytaniami, wirtualne wycieczki, aktywności typu quiz, ankieta, tablica współpracy, gra Memory czy dobieranie par.
Ekologia i CLIL były przewodnim motywem tegorocznego spotkania, stąd wiele warsztatów dotyczyło właśnie nauczania metodą CLIL, czyli Content and Language Integrated Learning polegającej na uczeniu się słówek i gramatyki przy okazji poznawania tematów wziętych z życia, autentycznych materiałów, integrowania treści różnych przedmiotów i treści językowych. Pojawiło się więc na Markecie wiele takich tematów jak „To CLIL or not to CLIL”, „Dlaczego niebo jest niebieskie, a morze słone?”, „Gramatyka na zielono” czy „Zero – waste teaching”, edukacja klimatyczna i obywatelska. Poza tym pojawiły się tematy związane z komunikacją bez przemocy, dezinformacją, design thinking i wiele innych.
Na ET Markecie zawsze też można dowiedzieć się więcej o projektach Erasmusa, eTwinning, o stypendiach i innych sposobach wsparcia dzieci, młodzieży, nauczycieli i szkół przez Nidzicką Fundację Rozwoju „NIDA”, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności czy Ambasadę USA w Warszawie.
Rekrutacja do programu odbywa się zazwyczaj w maju, ale w ciągu roku organizowane są też szkolenia weekendowe w Warszawie, warto śledzić co dzieje się w programie na stronie: http://englishteaching.org.pl/kategoria/aktualnosci/ i na Facebooku https://www.facebook.com/ProgramEnglishTeaching