8 czerwca 2024 r. odbyło się szkolenie wyjazdowe Wielokulturowe Mazury, w którym uczestniczyli zainteresowani tematyką nauczyciele.
Głównym celem naszego wyjazdu było odkrywanie i poznawanie tak pięknych, a jednocześnie tajemniczych i zagadkowych wielokulturowo Mazur. Swoją wiedzą oraz ciekawymi opowieściami dzielili się z nami gospodarze odwiedzanych miejsc, a nad całością mazurskiej wyprawy czuwał p. Marek Piasta – pilot oraz znawca i pasjonat Mazur.
Pierwszym miejscem, do którego zawitaliśmy, był kościół metodystyczny w Ełku. W tematykę protestantyzmu wprowadził nas tutejszy pastor Dariusz Zuber. Do Muzeum Michała Kajki w Ogródku dotarliśmy malowniczą drogą wiodącą między jeziorem a niewielkim pagórkowatym wzniesieniem. To właśnie tutaj w 1884 roku najbardziej znany mazurski poeta ludowy Michał Kajka zamieszkał wraz z żoną Wilhelminą z Karasiów. Poeta z Ogródka był prawdziwym “człowiekiem pogranicza”. Chwalił swoje rodzinne strony, zachwycał się pięknem mazurskiej przyrody, ubolewał jednak nad zanikiem w tym krajobrazie „macierzyńskiej mowy”, czyli języka polskiego. W Wojnowie, jednej z najbardziej malowniczych miejscowości na Mazurach, nad Jeziorem Duś, znajduje się cerkiew prawosławna oraz dawny żeński klasztor starowierców z maleńką molenną. Tutaj mieliśmy okazję dowiedzieć się wiele o staroobrzędowcach, starowiercach i raskolnikach. W drodze powrotnej odwiedziliśmy natomiast pierwszą na Mazurach cerkiew greckokatolicką w Chrzanowie pod Ełkiem mieszczącą się w przedwojennym budynku szkoły. Na temat kościoła greckokatolickiego, prawosławia oraz Ukraińców z Akcji Wisła opowiadał nam proboszcz parafii ks. Grzegorz Andrzej Stołycia.
Po tak intensywnym, ale pełnym wrażeń, również intelektualnych, dniu wróciliśmy do Suwałk. Na pewno nie będzie to nasza ostatnia wyprawa, kolejne już w nowym roku szkolnym.