III spotkanie Podlaskiej Sieci Doradztwa Zawodowego (SDZ) w subregionie suwalskim

III spotkanie Podlaskiej Sieci Doradztwa Zawodowego (SDZ) w subregionie suwalskim

20 listopada 2024 r. odbyło się w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach trzecie spotkanie sieci SDZ w subregionie suwalskim, w którym wzięli udział dyrektorzy szkół, specjaliści, nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz doradcy zawodowi.

Pani Mariola Ciborowska, pośrednik pracy, doradca klienta, EURES z Powiatowego Urzędu Pracy w Suwałkach zaprezentowała sposób na pozyskanie dotacji z Funduszu Pracy oraz projektów unijnych na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Maksymalna kwota wsparcia osoby bezrobotnej to 6-krotność średniego wynagrodzenia w Polsce. Wskazano możliwości udziału w bezpłatnych szkoleniach w ramach Akademii Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. W ciągu roku, PUP w Suwałkach proponuje dwa nabory.

Następnie, p. Elżbieta Augustynowicz – dyrektor Centrum Edukacji i Planowania Kariery w Suwałkach, wskazała działania instytucji na rzecz rozwoju zawodowego młodych ludzi. Główne działania skierowane są do osób w wieku 15-25 lat, łącznie ok. 180 osób w okolicach Suwałk.

Pani Jolanta Maria Szklarzewska, reprezentująca Lokalny Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich, przedstawiła Fundusze Europejskie dla Województwa Podlaskiego na lata 2021-2027, skupiając uwagę na aktywizowaniu dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wskazała również, jakie szanse na rozwój mają młodzi przedsiębiorcy, którzy mogą skorzystać z platform startowych. Inkubatory kompleksowo wspierają uczestników start-upów, a ich działania monitorowane są przez Menegerów Inkubacji. Po okresie inkubacji, uczestnik może wnioskować o 600 tys. złotych na rozwój własnego biznesu.

Następnie, p. Grażyna Makowska, Zastępca Dyrektora/ Kierownik Zespołu Multibiznesowego w obszarze MŚP, Bankowości Osobistej i Bankowości Hipotecznej, PKO Bank Polski, Oddział I w Suwałkach oraz p. Ewelina Dziemianowicz, Kierownik Zespołu Obsługi Klienta w obszarze bankowości detalicznej przedstawiły temat: „Jak wdrożyć w życie biznesplan przy udziale banku?” Zaprezentowano wniosek o pożyczkę na start – 100 tyś. złotych na dowolny cel, bez zabezpieczeń rzeczowych, bez faktur a na podstawie biznesplanu. Jego dodatkowym atutem jest długi okres spłaty, do 60 miesięcy.

W części warsztatowej p. Jolanta Szklarzewska udostępniła uczestnikom konferencji dwa wnioski o dofinansowanie, a zadaniem uczestników była ich ocena merytoryczna.

Pani Grażyna Makowska oraz p. Tomasz Kiler, specjalista ds. leasingu w banku przedstawili wnioski na biznesplan oraz wnioski o finansowanie leasingu. Pani Małgorzata Ferenc zaprezentowała wniosek o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej, w którym wskazywała elementy, na które warto zwrócić uwagę przy sporządzaniu wniosku.

Pani Monika Kolenkiewicz przedstawiła nowoczesne narzędzia doradcy zawodowego, takie jak: Gra Pasjans, “Gra o pracę” oraz gogle VR. Uczestnicy spotkania mogli przekonać się, jak w wirtualnej rzeczywistości wygląda praca w wybranych zawodach.

Ostatnim wystąpieniem było wykorzystanie narzędzi Europass do tworzenia profesjonalnych CV, listów motywacyjnych i portfolio dla swoich podopiecznych, które przeprowadziła dr Joanna Kalejta-Kulbacka, nauczyciel konsultant Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach/ekspert Sieci PSRK.

Część warsztatowa przybliżyła uczestnikom spotkania zagadnienia teoretyczne, pozwoliła na rozwinięcie i kreatywne myślenie. Wszystkie zagadnienia były niezwykle interesujące, wymieniono cenne uwagi i doświadczenia pomiędzy doradcami zawodowymi, ale także instytucjami rynku pracy i instytucji około biznesowych, których celem jest wspieranie młodzieży w zakładaniu i prowadzeniu z sukcesem własnej działalności gospodarczej.

Wydarzenie zrealizowano w ramach inwestycji Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w ramach którego realizowany jest projekt: „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa  wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”.