29 października 2024 r. w siedzibie Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach odbyło się II spotkanie Sieci Doradztwa Zawodowego w subregionie suwalskim. Prowadzący podjęli tematykę doradztwa na wszystkich etapach edukacji poprzez analizę potrzeb i dobrych praktyk w ramach Drugiego Obszaru oddziaływania ZSU 2030 (Rozwijanie umiejętności w edukacji formalnej – kadry zarządzające).
W spotkaniu udział wzięli dyrektorzy, nauczyciele i doradcy zawodowi pracujący w przedszkolach i szkołach podstawowych. Dobre praktyki w zakresie zwiększania kompetencji dzieci zaprezentowała p. Monika Ciak, reprezentująca Dwujęzyczne przedszkole firmowe Fabryki Mebli “Forte” S.A., która przestawiła ofertę edukacyjną przedszkola „Kids&Co”. Działalność opiera się na prowadzeniu Międzynarodowego Dwujęzycznego Przedszkola i Żłobka, w którym realizowany jest autorski program rozwoju inteligencji emocjonalnej oraz umiejętności społecznych. Nauczyciele pracują metodą immercji językowej, która gwarantuje naturalną dwujęzyczność dzieci. Podopieczni mają możliwość uczestniczenia w szeregu zajęć rozwijających, taki jak: nauka języka hiszpańskiego, kodowanie, logiczne myślenie, robotyka, mnemotechniki, sensoryka, zajęcia sportowe. Dzieci uczą się z metodą Skutecznego Zdziwienia, w której literki mają określone dźwięki, a podejście do czytania i pisania jest holistyczne.
Innym przykładem na wzmacnianie i rozwijanie kompetencji dzieci jest oferta edukacyjna Przedszkola Leśna Baza. Panie Marta Olfier i Agnieszka Kalinko, zaprezentowały metody inspirowane skandynawskimi przedszkolami, w których główną ideą jest „zanurzenie dziecka w naturze”. Podstawa programowa realizowana jest zgodnie z wytycznymi polskiego Instytutu Przedszkoli Leśnych. 15 dzieci, w wieku 3-6 lat wspólnie spędza czas, m.in. bawiąc się na świeżym powietrzu, twórczo spędzając czas z leśnym rękodziełem, majsterkują, robią teatrzyki czy grają w gry terenowe. Tzw. Leśnym Nauczycielom przyświeca idea szacunku, życzliwości, samodzielności, sprawczości, itp.
Podczas trzeciego wystąpienia, p. Renata Giczewska-Węcek, zaprezentowała działalność Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej „Bajka” oraz PROLOG w Suwałkach, prowadzonych przez Podlaskie Stowarzyszenie Terapeutów. Szkoły przyjmują dzieci i młodzież z orzeczeniami, gdzie klasy są małe, pięcioosobowe i pracuje w nich po dwóch nauczycieli. Uczniowie uczą się samodzielności, sprawczości, korzystają z wielu terapii poprawiających i stymulujących rozwój. Stowarzyszenie prowadzi Kawiarenkę Artystyczną, w której zatrudnienie znajdują podopieczni szkoły.
Dodatkowo, zrealizowano warsztaty, w których analizowano dwa zagadnienia: jak jest realizowane doradztwo zawodowe w przedszkolach i w szkołach podstawowych w klasach I-VI oraz potrzeby w zakresie doradztwa zawodowego. Uczestnicy wskazywali ciekawe rozwiązania obu form wsparcia doradcy zawodowego w przedszkolu i szkole podstawowej.
Wydarzenie realizowane było w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.