Szachowa Gra Miejska „Misja: Suwałki” – relacja z przebiegu

Szachowa Gra Miejska „Misja: Suwałki” – relacja z przebiegu

9 maja 2023 r. zorganizowaliśmy Szachową Grę Miejską „Misja: Suwałki”.

Początek gry:

Dziś ulicami naszego miasta w pośpiechu przechodzili niecodzienni przechodnie. Byli to uczniowie suwalskich szkół podstawowych wraz z nauczycielami. Rozwiązywali zagadki i krok po kroku szukali figur szachowych. Jak to możliwe? Król, hetman, wieża, goniec, skoczek i pion znalazły się na planie naszego miasta. Czyżby miasto to szachownica?

Grę rozpoczęliśmy w miejscu wyjątkowym dla Suwalczan – w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Powitała nas Pani Lidia Kłoczko – Dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach oraz Pan Jerzy Brzozowski – Dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Czekały tam na uczestników instrukcje i podpowiedzi, jak odnaleźć poszczególne bierki szachowe. Z zespołów zostały utworzone grupy: Hetman i Król. Każda z grup, przemierzała ulice miasta wybraną trasą.

Już pierwsza zagadka zapowiadała ciekawą i niezapomnianą przygodę: „Spójrz w przeciwnym kierunku, niż Kozietulski z pomnika szuka ratunku. Widzisz może ulicę kobiety bohaterki? Ile doba ma godzin, takiej szukasz cyferki. B, potem A, trzy razy numer ten spotkacie, Czy już wiecie, jakiego domu szukacie? Szukajcie teraz miejsca, w którym książki królują, tam potrzebne lektury uczniowie zawsze znajdują. Śmiało wchodź do „Zbioru specjalnego”, W szachowej księdze przy RYBACH szukaj hasła ukrytego. Wpisać je musisz w rubrykę na biurku leżącą, Jakąż piękną figurę przedstawiającą.”

Ostatnia lektura przygotowanych materiałów i uczestnicy ruszyli w drogę.

Przebieg gry:

Nasze rodzinne miasto skrywa różne tajemnice. Najpierw biblioteka – w niej nasza Ola Piłsudska, żona Marszałka Józefa Piłsudskiego. Czy ona grała w szachy?

Kto by z nas pomyślał, że spotkamy piekarnię, z prawdziwym wypiekiem pączków? Ale pachnie…w piekarni “Kłos”.

Nikt z nas tego się nie spodziewał! Hetmanka, Aleksandra Piłsudska i pamiątkowa tablica na jej cześć. Ona tu kiedyś mieszkała.

Skoczek szachowy u Azora, Król z wieżą przy Ratuszu, jest nawet goniec – dawny Urząd Poczty. Jak są figury i piony, można już grać. Dlatego kolejnym bardzo ciekawym odkryciem był dom Samuela Rosenthala, sławnego polskiego szachisty urodzonego w Suwałkach, przy ulicy Tadeusza Kościuszki nr 60. Mikołaj Kopernik, wskazał gdzie iść mamy dalej, wstrzymał słońce ruszył ziemię. Jego zagadka nie była łatwa: „Cztery ramiona krzyża zegara różne kierunki wskazują. Szukajcie maleńkiego domku, w którym cztery okna połyskują. Pamiętajcie, czyście królem, wieżą czy hetmanem. Rozejrzyjcie się tam, chyba coś dla was zostało schowane.” Mały domek, przecież to dzisiejsza Galeria Jednego Obrazu, ach ten Mikołaj Kopernik… Później na naszej drodze stanął Jan Paweł II – zakochany w suwalskiej ziemi. Jest i pion, nie lada gratka, znaleźć go wśród tylu dostojności. Tak, tak, nie dla niego wycofanie, gdy na polu raz już stanie, pionek biedny, pionek mały, w przód mu praw iść kazały. Dalej Dom Gubernatora i najlepsza poczta kwiatowa, w Różanym Zakątku. Na koniec czekała na nas znowu Hetmanowa – Aleksandra Piłsudska i jej wspaniały mural przy Szkole Podstawowej nr 2.

Zakończenie gry:

Zadania przyniosły wiele emocji. Rywalizacja przyniosła efekt, kolejne zespoły stawiały się Resursie Obywatelskiej. Bo tam była META. Tam czekały pączki i nagrody.

„Czy już może na obiad pora? Stare zdjęcie wisi u znanego nam już Dyrektora. Za tablicą Marszałka na ścianie muzeum ciąg dalszy przygody. W Resursie Obywatelskiej czekają wielkie schody Przejście na piętrze przez dwuskrzydłowe drzwi pomoże. W sali balowej niespodzianka czekać może.”

W Resursie odbyło się podsumowanie gry i wręczenie nagród.

oprac. Grażyna Safianowska
fot. Maciej Batus