Po konferencji „Nowoczesne rozwiązania dla edukacji”

Po konferencji „Nowoczesne rozwiązania dla edukacji”
Dyrektorzy szkół, informatycy i inne osoby, którym zależy na sprawnym działaniu pracowni komputerowych i wdrażaniu nowości w nauczaniu informatyki, uczestniczyli w konferencji „Nowoczesne rozwiązania dla edukacji”, która odbyła się 18 maja 2018 roku w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach.

Wielu z nich kolejny raz miało okazję spotkać się z Adamem Jurkiewiczem, hakerem edukacji, członkiem grupy SuperbelfrzyRP. Autorem wielu praktycznych rozwiązań w wielu szkołach w kraju, absolwentem kursów Massachusetts Institute of Technology z języka programowania Python.

Mimo piątkowego popołudnia, spora grupa osób chciała uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania:

  • Jak tanio zmodernizować pracownię informatyczną w szkole i jakie nowoczesne rozwiązania przy tym wykorzystać?
  • Jakie bezpłatne, legalne oprogramowanie jest zgodne z podstawą programową i czy można je wykorzystywać również w pracy z tablicą interaktywną?
  • Zakup, jakich robotów edukacyjnych warto zaplanować w przyszłości?
  • Jak spełnić wymagania stawiane podczas realizacji Rządowego programu „Aktywna Tablica”?

Pokłosiem konferencji jest plan spotkań „Sieci użytkowników tablic interaktywnych”, które odbędą się jeszcze w tym roku szkolnym. Niektórzy z uczestników sieci zaproponowali przeprowadzenie lekcji otwartych z matematyki i historii, w swoich szkołach.

Nauczyciele informatyki mogli natomiast bezpośrednio po konferencji wziąć udział w szkoleniu z zakresu Podstaw programowania w języku Python. Przekonali się, że jest to język programowania, atrakcyjniejszy dla nauczyciela i ucznia niż dotychczas nauczane, zwłaszcza że istnieją bezpłatne programy wspomagające jego nauczanie. Python jest dynamicznym, obiektowym językiem programistycznym, charakteryzującym się prostą strukturą i co ważne dla nauczycieli i uczniów, z otwartą licencją. Zgodnie z komunikatem CKE, Pythona będzie można od przyszłego roku szkolnego wybrać na maturze.

Uczestnicy szkolenia mogli także w praktycznym działaniu zobaczyć rozwiązanie, o którym była mowa podczas konferencji. To proste rozwiązanie, bez dużego nakładu pracy i co ważne środków, przekształca przyłączone do sieci komputery w sprawnie zarządzaną pracownię.