Otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający udział w Ogólnopolskim Happeningu „Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach” zorganizowanym już po raz trzeci przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze, Radę Studentów z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze.
Cieszymy się, że znaleźliśmy się wśród 247 szkół/placówek/instytucji działających w 10 województwach, które włączyły się do akcji i razem z dziećmi i nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Jeleniewie oraz z suwalskich szkół i przedszkoli: Szkoły Podstawowej nr 7, Przedszkola Niepublicznego „Koszałkowo”, Przedszkola Niepublicznego z Oddziałami Integracyjnymi “Słoneczko” stworzyliśmy 26-metrowy łańcuch, na którym zawisły 104 kolorowe skarpetki. Cieszymy się również, że staliśmy się szczęśliwymi posiadaczami jednego z trzech voucherów na bezpłatne szkolenia/ warsztaty, które zostały wylosowane wśród uczestników akcji.
Dziękujemy wszystkim zaprzyjaźnionym szkołom i przedszkolom za udział w tym ważnym przedsięwzięciu. To dzięki Państwa zaangażowaniu, rozmowom prowadzonym z dziećmi na temat społecznego funkcjonowania i potrzeb osób z zespołem Downa przyczyniliśmy się do zwiększenia świadomości społecznej, a każda wykonana przez nas skarpetka stała się symbolem nie tylko radości i wspólnej zabawy, lecz przede wszystkim gestem solidarności z osobami z zespołem Downa i ich opiekunami. Wierzymy, że symboliczne skarpetki mogą w przyszłości zmienić jakość życia osób z tą chorobą genetyczną. Zapraszamy do celebracji tego święta za rok, a tymczasem dzielimy się wierszem napisanym specjalnie na tę okazję przez p. Annę Kropiewnicką z Przedszkola Niepublicznego „Koszałkowo” w Suwałkach. Niech przypomina nam o istocie święta.
Anna Kropiewnicka
Dzień Kolorowej Skarpetki
Pomieszały się skarpetki,
lecz to już nie po raz pierwszy.
Kolorowe, w paski, ciapki,
iść na spacer każda spieszy.
W dal wędrują pewnym krokiem
po chodnikach, ścieżkach, drogach.
Nie pilnują swojej pary,
różne są na obu nogach.
– Dokąd idą tak ? – spytacie,
na przechodniów nie zważając.
Chcą pokazać, że co roku
swoje święto także mają.
A co święto to oznacza,
one zaraz ci powiedzą.
– Tolerancja i szacunek
najważniejsze są, kolego.
Każdy inny jest, rzecz jasna,
każdy lubi co innego.
Lecz pomimo różnic wielu,
równe prawa są każdego.
oprac. Zyta Boćwińska