„Książka tradycyjna i cyfrowa – jak zachęcić do czytania cyfrowych tubylców?” – relacja z konferencji

„Książka tradycyjna i cyfrowa – jak zachęcić do czytania cyfrowych tubylców?” – relacja z konferencji
(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA to hasło promujące trwający Tydzień Bibliotek 2018.

Nauczyciele języka polskiego, edukacji wczesnoszkolnej oraz bibliotekarze uczestniczący w zorganizowanej przez nas 10 maja konferencji dzielili się doświadczeniem, jak zachęcić dzieci i młodzież – pokolenie (net)generacji – do czytania książek tradycyjnych i elektronicznych. Co czytać i gdzie czytać? Trudno się zdecydować?

Może literaturę w sieci? Oto niektóre propozycje Liternetu: biblioteki cyfrowe, projekty literackie, sieciowe czasopisma literackie, audiobooki, strony pisarzy w sieci…

Może czytać i współtworzyć literaturę sieci? Do naszej dyspozycji: twitteratura, hipertekst, powieść facebookowa, fan fictions, pisanie sztafetowe…

A może trendy będzie czytać (i oglądać) Szekspira w komiksie?

W zasięgu szkolnych możliwości jest też telekonferencja z ulubionym pisarzem. Jak ją zorganizować podpowiadały redaktorki blogu „Biblioteki szkolne on-line”.

Odpowiadano też na pytanie, jak wykorzystać media społecznościowe, np. Facebook i Wiki w edukacji i zgłębianiu lektur szkolnych.

Pomysłów i gotowych propozycji zgromadziliśmy tak wiele, że rozstaliśmy się z przekonaniem o konieczności ich przeanalizowania na kolejnym spotkaniu w październiku – Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych.

Wszystkim Uczestnikom konferencji i Paniom Prelegentkom serdecznie dziękujemy za ciekawe, inspirujące spotkanie.