#ErasmusDays 2024 pod hasłem: „6 days to make Europe shine” zorganizowany w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach 16 października 2024 roku był okazją do podzielenia się wiedzą i doświadczeniem w organizacji międzynarodowych projektów finansowanych ze źródeł funduszy europejskich. W spotkaniu wzięły udział osoby zainteresowane pisaniem wniosku o dofinansowanie mobilności na różnorodne kursy dla nauczycieli, także przedstawiciele szkół i instytucji, które aktualnie realizują projekt.
Joachim Czalej, przedstawiciel firmy Europuente przedstawił zasady życia “Erasmusa” podczas mobilności, zalety pobytu za granicą, a także zaprezentował system oświaty w Hiszpanii.
Następnie, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak, pani Katarzyna Gałaszewska przedstawiła założenia projektu „Europejska droga do nowoczesnej szkoły” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Społeczne dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027, projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej”. Panie, Joanna Stabińska i Edyta Budzińska, przekazały formę realizacji kursu, korzyści z udziału w projekcie, podkreślały, że grupa uczestników bardzo się zintegrowała. Jednocześnie nauczyciele, którzy nie skorzystali z mobilności mieli szansę poznać atmosferę hiszpańskich klimatów przez organizację wieczoru hiszpańskiego w szkole (informacja na stronie szkoły: https://szkola-plociczno.pl/mobilnosc-europejska-droga-do-nowoczesnej-szkoly/).
Drugim zaprezentowanym projektem był „Razem w Nowoczesnej Szkole” realizowany w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Filipowie, która otrzymała wsparcie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Projekt realizowany jest w ramach Akcji 1 sektora Edukacja Szkolna programu Erasmus+ konkurs 2023 i otrzymał dofinansowanie z projektu Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Celem projektu jest podniesienie kompetencji językowych i metodycznych 30 pracowników kadry pedagogicznej szkoły. Pani wicedyrektor Dorota Mikstacka zaprezentowała działania mobilnościowe w Hiszpanii i Szwecji. Nauczycielki, które uczestniczyły w projekcie prezentowały różnice w kształceniu dzieci i młodzieży, a także dzieliły się doświadczeniem udziału w kursach szkole (informacja na stronie szkoły: https://spfilipow.edupage.org/a/razem-w-nowoczesnej-szkole-fers).
Ostatnim zaprezentowanym projektem był realizowany w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach. Projekt „Metody doskonalenia pracy nauczycieli w Polsce i Hiszpanii” otrzymał wsparcie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji na realizację doskonalenia pracy 18 nauczycieli konsultantów, nauczycieli doradców metodycznych oraz nauczycieli bibliotekarzy. Przedsięwzięcie było realizowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” w Programie Fundusze Społeczne dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027, na zasadach programu Erasmus+. Joanna Kalejta-Kulbacka zaprezentowała innowacyjność działań mobilnościowych dla instytucji, zwiększenie znajomości języka angielskiego oraz poznanie nowych metod pracy z uczniami. Efektem udziału w projekcie będzie m.in. modyfikacja oferty szkoleniowej dla klientów CEN, wykorzystanie poznanych metod w pracy nauczycieli czy wydanie specjalne naszego wydawnictwa „CENne wiadomości”, poświęcone w całości pobytowi w Hiszpanii (informacja na stronie CEN: https://cen.suwalki.pl/projekt-erasmus/).
Działanie zgłoszone zostało do wydarzeń związanych z upowszechnianiem i podsumowaniem rezultatów programu Erasmus+ w ramach 8. edycji #ErasmusDays.