WYPOŻYCZENIA
Użytkownicy Biblioteki korzystają z wypożyczalni, czytelni oraz wypożyczeń międzybibliotecznych zgodnie z Regulaminem.
Wypożyczalnia i czytelnia są wyposażone w stanowiska komputerowe przeznaczone do przeszukiwania katalogu OPAC WWW.
Zamówienia realizowane są na bieżąco.
Z książek oznaczonych w katalogu jako “DOKUMENT PRZEZNACZONY DO KORZYSTANIA NA MIEJSCU” można korzystać tylko w Czytelni.
Materiały biblioteczne można zamawiać z własnego konta przez katalog biblioteczny OPAC na stronie Biblioteki bp.cen.suwalki.pl. Aby założyć konto biblioteczne należy zgłosić się do Biblioteki z dokumentem tożsamości zawierającym zdjęcie i numer PESEL.
Biblioteka opracowuje i udostępnia zbiory w systemie bibliotecznym PROLIB.
Do charakterystyki treściowej dokumentów używa Języka Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej – JHP BN
Biblioteka oferuje dostęp do zbiorów Biblioteki Narodowej bez konieczności podróżowania do Warszawy poprzez innowacyjny system wypożyczania elektronicznych wersji książek i czasopism.

W zasobach Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica poza książkami i czasopismami znajdują się również grafiki, plakaty, fotografie, rękopisy, pocztówki, mapy, nuty i inne dokumenty – obecnie 3,7 mln publikacji. Publikacje z domeny publicznej są dostępne w otwartym Internecie (academica.edu.pl), natomiast utwory chronione prawem autorskim, których obecnie jest 1,7 mln, są udostępniane na terminalu w naszej Bibliotece. Korzystanie z niego jest całkowicie bezpłatne. Zasady korzystania są określone w Regulaminie Użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.
UDOSTĘPNIANIE CZASOPISM
Z czasopism można korzystać tylko na miejscu w Czytelni.
KSERO
W Bibliotece znajduje się samoobsługowa kserokopiarka. Kopiowanie materiałów bibliotecznych jest dozwolone wyłącznie w granicach dopuszczalnych Ustawą o prawie autorskim.
INTERNET
W Bibliotece znajdują się komputery z bezpłatnym dostępem do Internetu. Można też skorzystać z Internetu bezprzewodowego.
USŁUGI INFORMACYJNO-BIBLIOGRAFICZNE
Biblioteka świadczy usługi informacyjne wszystkim czytelnikom. Nauczyciele bibliotekarze udzielają informacji w czasie pełnienia dyżurów w wypożyczalni i w czytelni. Oferują konsultacje indywidualne w zakresie skutecznego poszukiwania informacji w naszej bazie bibliotecznej oraz innych bazach dostępnych online.
W ramach usług bibliograficznych proponujemy dostępne w Bibliotece wydawnictwa oraz wykonujemy zestawienia bibliograficzne na zamówienie dla pracowników oświaty. Przygotowujemy i publikujemy własne zestawienia bibliograficzne prezentujące nasze zbiory z zakresu nauczania poszczególnych przedmiotów, wychowania, realizacji kierunków polityki oświatowej państwa, patronów roku oraz informujące o nowościach wydawniczych.
LEKCJE BIBLIOTECZNE
Zajęcia są nieodpłatne. Realizowane w terminie dogodnym dla uczniów po wcześniejszym uzgodnieniu przez nauczyciela szkoły z pracownikiem biblioteki od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 15.00.
DLA NAUCZYCIELI
Nauczycielom proponujemy nasze zbiory, zachęcając do wykorzystania ich w procesie dydaktycznym lub w poszerzaniu własnej wiedzy. Bibliotekarzom szkolnym proponujemy udział w konferencjach, szkoleniach, konsultacjach oraz pomoc w zajęciach z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej. Zachęcamy również do udziału w pracach sieci współpracy i samokształcenia.
Proponujemy nieodpłatne:
- szkolenia nauczycieli w zakresie korzystania z katalogu online zbiorów bibliotecznych w Państwa szkołach lub na terenie naszego Centrum,
- konsultacje metodyczne dla nauczycieli bibliotekarzy szkolnych,
- zajęcia dla grup uczniowskich przygotowujące do korzystania z aparatu informacyjnego oraz wycieczki edukacyjne do naszej Biblioteki.
Organizacją i koordynacją ww. form zajmuje się Zyta Boćwińska
tel. 87 5670328, 87 5657858 w. 102