Podróż z Mocą – GRAJNOCKA w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach

Podróż z Mocą – GRAJNOCKA w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach

10 października 2024 roku w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach odbyło się wyjątkowe wydarzenie „GRAJNOCKA – podróż z mocą” w ramach ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek pod hasłem: Mam tę moc! Spotkanie oferujące bogaty program pełen atrakcji edukacyjnych miało dwie odsłony. Przed południem gościliśmy dzieci z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Suwałkach, a wieczorna część przyciągnęła zarówno dzieci, jak i dorosłych. Do akcji dołączyli nauczyciele konsultanci i bibliotekarze z naszej placówki.

W trakcie trwania wydarzenia uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w licznych aktywnościach rozlokowanych w różnych salach, tworzących tzw. „zadaniowe przystanki”: Poczytalni, Kodolandii, Językolandii, Podróżolandii, Obrazolandii, Plastolandii, Fortunolandii. Każdy z przystanków oferował inną formę zabawy oraz nauki, w której dzieci zdobywały nowe umiejętności, wiedzę oraz inspiracje.

Jedną z atrakcji wydarzenia była również możliwość wymiany książek. Każdy, kto przyniósł książkę, mógł ją wymienić na inną, na specjalnie przygotowanej półce z książkami na wymianę – Przystanek mocy. To działanie promowało rozwijanie czytelnictwa wśród uczestników naszego spotkania. W korytarzu przy bibliotece przez cały czas trwania wydarzenia można było uczestniczyć w inicjatywie „Polecajki z mocą”. Uczestnicy wpisywali swoje rekomendacje książek, które zostały umieszczone na „Drzewie Książkowych Smakowitości”, co umożliwiło dzielenie się literackimi inspiracjami Książek z Mocą.

Dzieci mogły wziąć udział w interaktywnych zajęciach, podczas których odkrywały różne kraje Europy i świata wszystkim zmysłami. Zajęcia rozbudziły ciekawość uczestników i pozwoliły na rozwinięcie wiedzy o innych państwach. Dzieci mogły także poznać podstawowe zwroty w języku migowym, rozwijając tym samym świadomość komunikacji niewerbalnej. Dodatkowo, dzięki klockom Lego, poznawały zwroty związane z „mocą” i „siłą” w różnych językach świata. Na zajęciach z kodowania, z użyciem kodów państw Europy, uczestnicy mieli szansę nauczyć się podstaw kodowania, nawiązując do różnych krajów europejskich, co było świetnym połączeniem nauki i zabawy. Podczas zabaw plastycznych dzieci mogły stworzyć kreatywne obrazy inspirowane twórczością Picassa, a  wieczorem powstawały ich własne „słoiki mocy”. Ta kreatywna forma aktywności rozwijała wyobraźnię uczestników,  każdy mógł zabrać także ze sobą swój własnoręcznie wykonany „eliksir mocy”. Zagadki dotyczące krajów europejskich pojawiły się również w loterii fantowej. Była to idealna okazja, by sprawdzić swoją wiedzę i refleks. Fanty do zdobycia i pyszne gofry okazały się przyciągającą propozycją nie tylko dla najmłodszych uczestników.

Kolejne takie wydarzenie, na stałe goszczące już w naszym kalendarzu, dostarczyło uczestnikom nie tylko rozrywki, ale również inspiracji, edukacji oraz szansy na rozwijanie swoich zainteresowań. Dzięki różnorodnym atrakcjom zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy – nauczyciele i opiekunowie – mogli znaleźć coś dla siebie. Atmosfera była pełna emocji, a liczba uczestników świadczyła o dużym zainteresowaniu tym wyjątkowym wydarzeniem.

Już dzisiaj zapraszamy na kolejne czerwcowe spotkanie! Do zobaczenia.

oprac. Anna Peza, Justyna Bober