23 kwietnia 2021 r. obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia 2021 r. obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowe święto książki wywodzi się z Katalonii, gdzie po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

„W sytuacji, gdy w rok od wybuchu pandemii większość szkół na całym świecie jest częściowo lub całkowicie zamknięta, co drugi młody człowiek nie ma dostępu do jakiejkolwiek zorganizowanej formy edukacji, a wszyscy ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności.

Czas ten zdaje się wyjątkowo sprzyjać lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie. Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej, i nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się sam”.

Źródło: Polski Komitet ds. UNESCO: https://www.unesco.pl/article/1/23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich/

Więcej informacji o tym wyjątkowym Dniu w naszej prezentacji.

Prezentacja do pobrania

Drzwi naszej Biblioteki są otwarte – zapraszamy!
Polecamy też Państwu dostęp do wolnych od wirusa elektronicznych zbiorów Biblioteki Narodowej POLONA oraz czytelnię online IBUK Libra. Zapraszając do korzystania z tych zbiorów, bez wychodzenia z domu, jednocześnie przypominamy, że w celu uzyskania PINu do IBUKa Libry, należy napisać na adres: biblioteka@cen.suwalki.pl

Zapraszamy też do korzystania z materiałów na naszej stronie bibliotecznej oraz z zakładki Zdalna edukacja na stronie głównej Centrum.

Najnowsze zestawienia bibliograficzne:

Komiks i książka obrazkowa dla dzieci i młodzieży

Dante Alighieri (1265-1321)

Kodowanie i programowanie w przedszkolu i szkole

Gamifikacja (grywalizacja, gryfikacja) w edukacji