Podsumowanie konferencji „Rok Niepodległej – środowiska szkolne na rzecz uczczenia stulecia niepodległości”

Podsumowanie konferencji „Rok Niepodległej – środowiska szkolne na rzecz uczczenia stulecia niepodległości”
Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach zorganizowało w dniu 23 marca konferencję pod tytułem „Rok Niepodległej – środowiska szkolne na rzecz uczczenia stulecia niepodległości”.

Wykład do zebranych na konferencji wygłosił prof. dr hab. Jan Żaryn. Historyk i senator RP mówił o drogach Polaków do niepodległości, akcentując rolę polskich tradycji i suwerennego myślenia tych polskich polityków, którym udało się niepodległość odzyskać. Szczególną rolę należy tu przypisać dwóm postaciom – Romanowi Dmowskiemu i Józefowi Piłsudskiemu. Prof. Żaryn kontynuował tę myśl wskazując jak owa suwerenność była reprezentowana w okresie niewoli komunistycznej, jakie środowiska myślały suwerennie czyli z punktu widzenia Polski, a nie jakichś podmiotów zewnętrznych. Takie właśnie myślenie reprezentowali najważniejsi Polacy owego czasu, czyli kardynał Stefan Wyszyński i papież Jan Paweł II.
Po nagrodzonym burzliwymi oklaskami wykładzie o swoich planach dotyczących świętowania wspólnie z uczniami opowiadali przedstawiciele środowisk oświatowych Suwalszczyzny: Renata Kaczmarek z II LO im. Zygmunta Podhorskiego w Suwałkach, Mirosława Wierzchowska ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Wiżajnach i Stanisław Mackiewicz animujący działania patriotyczne związane z pamięcią o 2 Pułku Ułanów Grochowskich. Ich ciekawe i niezwykle kreatywne działania wzbudziły wielkie zainteresowanie zebranych.
Jesteśmy pewni, że konferencja zarówno w warstwie praktycznej jak i poprzez rozszerzenie wiedzy o procesie zdobywania suwerenności przez Polaków wpłynie na sposób przeżywania tej ważnej rocznicy.

Relacja Radia Białystok

Relacja Suwalki24.pl