23 kwietnia 2020 – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia 2020 – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Szanowni Państwo! Drodzy Czytelnicy!
23 kwietnia 2020 r. obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Światowe święto książki wywodzi się z Katalonii, gdzie po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa  de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

„Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie  pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania  horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się informacjami z innymi poprzez FACEBOOK #StayAtHome i #WorldBookDay.”

Źródło: Polska Izba Książki za UNESCO http://www.pik.org.pl/komunikaty/813/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich-2020

Wprawdzie drzwi naszej biblioteki pozostają zamknięte, ale polecamy Państwu dostęp do wolnych od wirusa elektroniczneych zbiorów Biblioteki Narodowej POLONA oraz czytelnię on-line IBUK Libra. Zapraszając do korzystania z tych zbiorów, bez wychodzenia z domu, jednocześnie przypominamy, że w celu uzyskania PINu do IBUKa Libry, należy napisać na adres: biblioteka@cen.suwalki.pl

Zapraszamy też do korzystania z materiałów na naszej stronie bibliotecznej oraz z zakładki Zdalna edukacja na stronie głównej Centrum.

#zostańwdomu  #czytajksiążki