Spotkania z muzyką – projektowana okazja edukacyjna w Szkole Podstawowej w Bakałarzewie

Spotkania z muzyką – projektowana okazja edukacyjna w Szkole Podstawowej w Bakałarzewie
Projektowana Okazja Edukacyjna odbyła się w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie już po raz drugi. „Podróże z Panem Kleksem” były hasłem POE w zeszłym roku na początku czerwca, a teraz, w dniach 19-21 stycznia, miała miejsce impreza pn. „Spotkania z muzyką”.

Trzydniowe wydarzenie składało się z trzech etapów: zaczarowania, warsztatów i podsumowania. Zaczarowaniem i przeniesieniem w świat muzyki tym razem była „bitwa na głosy” przygotowana przez nauczycieli, którzy wcielili się w postaci z musicalu „Upiór w operze” i gwiazdy różnych gatunków muzycznych. Skłóconych artystów pogodziła Muzyka, wprowadzając harmonię i jedność w różnorodności. Rozdała też klasom zadanie ułożenia piosenki „Szkoła moich marzeń”.

Kolejnym etapem POE są nietypowe zajęcia edukacyjne związane z głównym tematem wydarzenia. W ciągu trzech dni, każda klasa bierze udział w 4 dwugodzinnych warsztatach: Granie na byle czym (wykonanie w pracowni technicznej własnych instrumentów), Maskarada (poznanie historii i rodzajów masek, ich wykonywanie), Tańce i muzyka irlandzka (zajęcia kulturowe), Epokowy pokaz mody (poznanie mody i muzyki wieku XX, przygotowywanie strojów do odpowiedniej muzyki).

Podczas trzech dni gwiazdy muzyczne pojawiały się też w innych miejscach szkoły, dając koncerty i udzielając wywiadów. W piwnicach szkoły została przygotowana scena, na której uczniowie mogli wypróbowywać wykonane przez siebie instrumenty lub ćwiczyć ułożone przez siebie piosenki. Na ścianie w piwnicy powstał też pamiątkowy, muzyczny mural.

Młodsze klasy miały również zajęcia taneczne, muzyczne, możliwość odpoczynku przy muzyce relaksacyjnej i filmowej. Również przerwy dzieci spędzały aktywnie z muzyką w tle.

Na podsumowaniu zaplanowano prezentację piosenek ułożonych przez klasy, pokaz wykonanych przez klasy masek, instrumentów i strojów. Okazuje się, że bez książek, ławek i krzeseł można wiele się nauczyć i spędzić bardzo miło czas. To zabawa nie tylko dla uczniów, nauczyciele również znakomicie się bawili. Gratulujemy organizatorom kreatywności i odwagi wprowadzania innowacyjnej formy zajęć, jaką jest projektowana okazja edukacyjna. Całej społeczności szkolnej życzymy kolejnych udanych wydarzeń i spotkań.

oprac. Justyna Bober