„Sieć nauczycieli prowadzących zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego” już działa!

„Sieć nauczycieli prowadzących zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego” już działa!
Pierwsze z cyklu spotkań „Sieci nauczycieli prowadzących zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego” odbyło się w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach. Zaplanowaliśmy działania sieci oraz uczestniczyliśmy w warsztatach „Wykorzystanie Mapy Karier w realizacji doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkole”.

W sieci uczestniczą wychowawcy i nauczyciele różnych etapów edukacyjnych, posiadający różne doświadczeniem w pracy w zakresie doradztwa zawodowego. Wśród uczestników, którzy przybyli z kilku powiatów województwa podlaskiego, są również osoby z bogatym doświadczeniem w pracy doradcy.

Podczas warsztatów z zaangażowaniem uczestniczyliśmy w zabawach proponowanych przez Klaudię Stano i Krzysztofa Chojeckiego z Fundacji Katalyst, którzy nie tylko zaprezentowali zasoby portalu Mapa Karier, ale także podzielili się pomysłami na atrakcyjne zajęcia.

W trakcie spotkania uczestnicy dyskutowali nad różnymi sposobami realizacji zadań doradcy w szkołach, dzielili się doświadczeniem. Osoby rozpoczynające realizację tych zadań uzyskały wiele cennych wskazówek do pracy. Dalsza wymiana doświadczeń będzie możliwa dzięki platformie współpracy zbudowanej na bazie środowiska nauczania zdalnego Moodle.

Podczas warsztatów nauczyciele poznali wiele gotowych pomysłów na lekcje – od kolorowanek poprzez gry, zabawy i karty pracy do planowania ścieżki rozwoju zawodowego. Zainteresowanych odsyłamy do przykładowego zasobu Mapy Karier:

Gra Czym się zajmuje (https://mapakarier.org/inspirations/idea/18/gra:-czym-sie-zajmuje…) – karteczki do wycięcia z nazwami i opisami zawodów na trzech różnych poziomach zaawansowania.

Zachęcamy także do śledzenia fanpage’a projektu (www.facebook.com/MapaKarier) oraz polecania uczniom, rodzicom i innym nauczycielom drugiego projektu Pi-stacja Matematyka (www.pistacja.tv. www.youtube.com/PistacjaMatematyka, www.facebook.com/PistacjaMatematyka).