Relacja ze spotkania autorskiego z Katarzyną Łozą

Relacja ze spotkania autorskiego z Katarzyną Łozą
Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach we współpracy z Państwową Uczelnią Zawodową im. prof. Edwarda F. Szczepanika zorganizowały 30 listopada 2022 r. w auli uczelni wyjątkowe spotkanie z Katarzyną Łozą, autorką książki „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy”, która przyjechała na nasze zaproszenie do Suwałk prosto ze Lwowa.

O tym, co na naszych oczach jest niszczone i znika, o przetrwaniu, sile tradycji oraz pięknie Ukrainy, mówiła Katarzyna Łoza, mieszkająca we Lwowie znawczyni kultury ukraińskiej i przewodniczka, w rozmowie z Anną Pezą – konsultantką CEN w Suwałkach.
Kiedy pod koniec grudnia zeszłego roku autorka stawiała ostatnią kropkę, rosyjskie wojsko czekało już u granic Ukrainy. Jej opowieść kończy się w momencie zawieszenia i obawy – obawy, która się ziściła.

Frekwencja podczas wydarzenia dopisała. Wzięło w nim udział niemal 200 uczestników, w tym dyrektorów szkół, placówek i instytucji oświatowych, nauczycieli, wychowawców, bibliotekarzy a także studentów, uczniów suwalskich szkół ponadpodstawowych i mieszkańców Suwałk.