Pleszew, niewielka, ale urokliwa miejscowość niedaleko Kalisza, gościł w tym roku Ambasadorów Wiosny Edukacji, liderów i nauczycieli, którzy są zainteresowani zmianą swojej szkoły lub są już w procesie zmiany i szukają pomysłów na to, jak tę zmianę wprowadzać.
Twórczyniami tego edukacyjnego zamieszania w Pleszewie wraz ze swoimi uczniami były nauczycielki z pleszewskich szkół Karolina Domagalska i Bernadetta Raś. Wsparły je władze miasta, w postaci burmistrza Arkadiusza Ptaka i wiceburmistrz Izabeli Świątek. Spotkanie odbyło się w bardzo nowoczesnych i przyjaznych wnętrzach Biblioteki mieszczącej się w dawnym budynku stacji kolejowej i w sali koncertowej Zajezdni Kultury.
Spotkanie prowadziła Oktawia Gorzeńska, rodowita mieszkanka Pleszewa, inicjatorka i autorka Akademii Przywództwa Edukacyjnego, platformy Edulab, współinicjatorka nieformalnego ruchu Wiosna Edukacji. Pierwszym prelegentem była Ewa Radanowicz, do niedawna dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym, obecnie specjalistka od innowacji i dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu UGiM w Goleniowie, pomysłodawczyni i założycielka ruchu Wiosna Edukacji, autorka książki „O co chodzi w szkole”, inicjatorka akcji pod takim samym tytułem. W swoim wystąpieniu przypominała nieustająco o tym, że najważniejszy w szkole jest człowiek, a dopiero potem możemy zastanawiać się, czy to nauczyciel czy uczeń, czy rodzic, pamiętając o tym, że jesteśmy tak samo godnymi szacunku istotami. Jeden z filmików, który powstał podczas tej akcji, to film licealistów z Pleszewa: https://www.youtube.com/watch?v=MINyUQ3aFxI
Pozostali prelegenci to Ambasadorzy Wiosny Edukacji, którzy podzielili się swoją refleksją:
- Agata Karolczyk-Kozyra o zmianie wypalonego nauczyciela w pasjonata edukacyjnej zmiany;
- Mirek Barć, dlaczego robimy to, co robimy;
- Katja Dacy-Ignatiuk i Agnieszka Penkala o ewolucji małymi krokami;
- Wiesława Mitulska o wyzwaniach i projektach dla najmłodszych;
- Monika Szulkowska o praktycznych pomysłach na współpracę;
- Ania Leszczyńska projektami online dla dużych i małych;
- Jacek Mielcarek o realizowaniu swoich pasji z uczniami;
- Magda Krajewska i Beata Gwizdała jak pracować z uczniami nad ich kompetencjami.
Jako ostatnie wystąpiłyśmy my, jako przedstawicielki Podlaskich Wieczorynek Edukacyjnych: Katarzyna Polak i Justyna Bober. Nasze wystąpienie zatytułowane „Od pomysłu do realizacji, jak oddolnie zorganizować konferencję/spotkanie edukacyjne online” pokazywało, że da się, bazując na pasji ambasadorek: naszych oraz Ewy Ziejewskiej i Edyty Ejsmont, a przede wszystkim entuzjazmie i chęci dzielenia się z innymi naszych wspaniałych prelegentów. Podlaskie Wieczorynki Edukacyjne stały się już cykliczne i mają już swój rozpoznawalny regionalny charakter. Dotychczasowe Wieczorynki można obejrzeć na kanale Podlaskiego Klubu Kreatywnych Nauczycieli https://www.youtube.com/channel/UCJXzGwCuPNdiLd04gtyaYXg a następna V Podlaska Wieczorynka Edukacyjna odbędzie się 26 listopada.
Tegoroczne spotkanie ambasadorów i eduzmieniaczy odbywało się pod hasłem „Poszukujesz – znajdujesz” i na pewno każdy z nas znalazł coś, czego poszukiwał albo wręcz przeciwnie, znalazł coś kompletnie innego niż to, czego szukał. Najważniejsze jest jednak by poszukiwać…
Kolejne spotkanie Ambasadorów Wiosny Edukacji za rok. Na razie poszukujemy miejsca kolejnego spotkania. Bardzo byśmy chciały zaprosić edukacyjną zmianę na Podlasie. Co Wy na to? Czy jesteśmy gotowi na takie wyzwanie?
Fot. Edyta Brania