Inspir@cje 2023

Inspir@cje 2023

Warszawska konferencja Inspir@cje organizowana przez Redakcję Edunews.pl, zespół Fundacji Think! oraz Think Global przy współpracy z nauczycielami społeczności Superbelfrzy RP odbyła się po raz jedenasty, w tym roku szkolnym w dniach 23-24 września 2023 r. Od kilku lat biorę w niej udział systematycznie, w tym roku po raz pierwszy w roli prelegenta.

Na Inspir@cjach 2023 podzieliłam się z uczestnikami tej ogólnopolskiej konferencji swoimi przemyśleniami dotyczącymi wykorzystania sztucznej inteligencji przez uczniów i nauczycieli. Moje wystąpienie pod tytułem „Zadania domowe w świecie AI” dotyczyło prac domowych, a także obaw nauczycieli, że uczniowie mogą nadmiernie polegać na narzędziach AI. Moim zdaniem warto jednak narzędzia sztucznej inteligencji wykorzystać do nauki pisania i krytycznego myślenia. Możemy także zmienić podejście do prac domowych, czyniąc je dobrowolnymi i niepodlegającymi ocenie. Warto eksperymentować z nowymi metodami nauczania, takimi jak odwrócona klasa czy gamifikacja. Ostatecznie, to my, nauczyciele i uczniowie, mamy niewielki wpływ na to, jakie narzędzia się pojawiają, ale duży na to, jak wykorzystamy technologię w edukacji.

Podczas dwóch dni Inspir@cji pojawiło się wielu znakomitych prelegentów i wiele interesujących tematów i wystąpień na temat strategii uczenia się, tworzenia środowiska sprzyjającego uczeniu się, nauczania w duchu oceniania kształtującego. Pojawił się temat dezinformacji i fakenewsów, myślenie krytyczne i konkretne pomysły na angażujące lekcje z wykorzystaniem gier, Webquestu i różnych aktywności.

Konferencji towarzyszyło Inspiracyjne Bingo, które pozwoliło na zintegrowanie uczestników i świetną zabawę.

Wystąpienia będzie można oglądać na kanale You Tube Teraz edukacja, na którym można odnaleźć również nagrania z wcześniejszych konferencji: https://www.youtube.com/@terazedukacja

     

oprac. Justyna Bober