INSPIRACJE Z INSPIR@CJI 2021

INSPIRACJE Z INSPIR@CJI 2021

W ostatni weekend września odbyła się w Warszawie już po raz dziewiąty niezwykła konferencja da nauczycieli zorganizowana przez Redakcję Edunews.pl, zespół Fundacji Think! oraz Think Global sp. z o.o. Dwudniowe spotkania mają miejsce w samym centrum Warszawy i bierze w nich udział ponad 300 uczestników. Partnerem konferencji są też Superbelfrzy RP, grupa, z której w tym roku było ponad 40 nauczycieli, w tym ponad 20 w roli prelegentów (niektórzy nawet dwukrotnie).  Nie brakowało też ambasadorów Wiosny Edukacji, a także ambasadorów eTwinningu, Wakeleta, Flipgrida, Nearpoda i innych.  Okazało się też, że wśród prelegentów i uczestników są osoby nominowane do tytułu Nauczyciela Roku 2021, konkursu Głosu Nauczyciela: Joanna Waszkowska, Agnieszka Halicka, Marek Grzywna.

To, że było inspirująco na Inspir@cjach  to nic nowego, bo tak jest co roku! To, co cieszy najbardziej, to to, że ciągle są tacy, co są na Inspir@cjach po raz pierwszy i już deklarują, że nie ostatni.

Co zaskakuje? Obserwuję zdecydowany (od kilku lat) odwrót od mówienia o narzędziach i technologiach jako takich. Jeśli mówi się o nich, np. w prezentacji Marty Florkiewicz-Borkowskiej dotyczącej Nearpoda, to zawsze w kontekście, jak aplikacje czy programy wykorzystać w uczeniu, angażowaniu, angażowaniu, pobudzaniu do refleksji i nawiązywaniu relacji. Podobał mi się zupełnie analogowy końcowy występ o teatrze, pokazujący, że można stworzyć coś z niczego, np. refleksję  przedmiotów, które mamy w torebce o spotkaniu. W mojej parze rozmawiały butelka pełna z pustą – po Inspir@cjach moja butelka jest pełna: refleksji, wglądu w siebie, poszukiwania szczęścia, zadawania sobie pytań, co robimy i dlaczego, pomysłów i projektów, cytatów, piosenek.

“To, co mam to radość najpiękniejszych lat,
to co mam, to serce, które jeszcze na wszystko stać,
to co mam, to młodość, której nie potrafię kryć,
to wiara, że naprawdę umiem żyć, umiem żyć”

To refren z piosenki Anny Jantar zaśpiewanej przez tegoroczną maturzystkę z XV Liceum Ogólnokształcące im. N. Żmichowskiej w Warszawie. Jej słowa poruszyły mnie, tym bardziej, że były zwieńczeniem prezentacji „Belfer ze skrzydłami” Ewy Drobek. Jest ona autorką niezwykłych projektów i prawdziwym aniołem stróżem swoich uczniów. To w jej szkole powstały piękne kolorowe skrzydła, które zainspirowały wiele innych szkół. Najbardziej zapadły mi w pamięć jej słowa o tym, by mówić dobrze o nauczycielach, bo nauczycieli – pasjonatów, entuzjastów, profesjonalistów naprawdę jest wielu.  Wśród nich Daniel Łasiński, zdobywca Nagrody Twórca Roku 2021, prowadzący wraz z Maciejem Danielukiem największe szkolenia z Teamsów w internecie, Krzysztof Chojecki, który zorganizował największe korepetycje z matematyki online, Marta Florkiewicz-Borkowska, inicjatorka akcji Emotkowych pożeraczy smutków, ogólnopolskiego projektu, żeby wymienić tylko niektórych.

Konferencję Inspir@cje można było oglądać też online i na pewno pojawią się też transmisje wystąpień na kanale https://www.youtube.com/user/terazedukacja .

Jak się okazuje praktycznie każdą konferencję da się przenieść do “onlajnów”, zastanawiam się jednak, czy ktoś wymyśli, jak przenieść do wirtualnej rzeczywistości kuluary, bo to to tam trwa wymiana doświadczeń, rodzą się pomysły i odbywa się wymiana życzliwych myśli.

oprac. Justyna Bober